| Internal Part Number | EIS-AWG28-26/G/300 | |
| Featured Product | Assmann - IDC Connectors and Cables Cable Assemblies | |
| Cable Type | Flat Cable | |
| Number of Conductors | 26 | |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) | |
| Length | 300' (91.44m) | |
| Wire Gauge | 28 AWG | |
| Conductor Strand | 7 Strands / 36 AWG | |
| Shielding | Unshielded | |
| Jacket Color | Gray | |
| Ribbon Thickness | 0.035" (0.89mm) | |
| Ribbon Width | 1.300" (33.02mm) | |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC) | |
| Voltage | 300V | |
| Operating Temperature | -10°C ~ 105°C | |
| Insulation Resistance | 20 MOhms | |