Vishay/Dale RN50C9090FRE6
RN50C9090FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50C9090FRE6
Brief Description
RES 909 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50C9090FRE6.pdf
Availability of RN50C9090FRE6
QUANTITY
RN50C9090FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C9090FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50C9090FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)909
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)