Vishay/Dale RN50E1002BB14
RN50E1002BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50E1002BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E1002BB14.pdf
Availability of RN50E1002BB14
QUANTITY
RN50E1002BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E1002BB14
Internal Part NumberEIS-RN50E1002BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E1002BB14
Related LinksRN50E1, RN50E1002BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E1002BB14 Details Description
Related parts for RN50E1002BB14
TRANS NPN 12V 1.5A TSMT3 datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CAP CER 5000PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
DISPSBLE GLOVES NITRILE LG 100PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM RND 14.6MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
JTV RELAY 1 FORM C 15V datasheet.pdf