Vishay/Dale RN50E1002BBSL
RN50E1002BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50E1002BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E1002BBSL.pdf
Availability of RN50E1002BBSL
QUANTITY
RN50E1002BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E1002BBSL
Internal Part NumberEIS-RN50E1002BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E1002BBSL
Related LinksRN50E1, RN50E1002BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E1002BBSL Details Description
Related parts for RN50E1002BBSL
IDC CABLE - MPD10K/MC10G/MPD10K datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 10V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 10A HSMT8 datasheet.pdf
RES 473K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 36VOUT 100W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP6T datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC datasheet.pdf