Vishay/Dale RN50E1022FRSL
RN50E1022FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50E1022FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.2K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E1022FRSL.pdf
Availability of RN50E1022FRSL
QUANTITY
RN50E1022FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E1022FRSL
Internal Part NumberEIS-RN50E1022FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E1022FRSL
Related LinksRN50E1, RN50E1022FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E1022FRSL Details Description
Related parts for RN50E1022FRSL
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 5MM datasheet.pdf
CBL RIBN 36COND 0.039 GRAY 100M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.3A 8VSSOP datasheet.pdf
CABLE 8COND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
NON INSULATED BRAZED SEAM FORKS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 500MM 1.13 datasheet.pdf