Vishay/Dale RN50E1051FRSL
RN50E1051FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50E1051FRSL
Brief Description
RES 1.05K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E1051FRSL.pdf
Availability of RN50E1051FRSL
QUANTITY
RN50E1051FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E1051FRSL
Internal Part NumberEIS-RN50E1051FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E1051FRSL
Related LinksRN50E1, RN50E1051FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E1051FRSL Details Description
Related parts for RN50E1051FRSL
RES SMD 88.7KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SPEAKER BALANCED W/CLASS D AMP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 760VAC Y5T RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 2A NP datasheet.pdf
RADIAL BRISTLE DISC 3/4" 80 datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 10V JB 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf