KEMET T495X336M025AHE200
T495X336M025AHE200 picture photo
Mfg. Part Number
T495X336M025AHE200
Brief Description
CAP TANT 33UF 25V 20% 2917
Datasheet Download
T495X336M025AHE200.pdf
Availability of T495X336M025AHE200
QUANTITY
T495X336M025AHE200 Order Process
Ship out your order
Specifications of T495X336M025AHE200
Internal Part NumberEIS-T495X336M025AHE200
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T495X336M025AHE200
Related LinksT495X336M, T495X336M025AHE200 Datasheet, KEMET Distributor
T495X336M025AHE200 Details Description
Related parts for T495X336M025AHE200
MOSFET N-CH 20V 37A I-PAK datasheet.pdf
C SH TII 2 I/O REC INS C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN BNC PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.58A 81 MOHM SMD datasheet.pdf
IC HALL SWITCH SIP-3L datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED BLUE/ORG CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf