Vishay/Dale RN50E1151FRSL
RN50E1151FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50E1151FRSL
Brief Description
RES 1.15K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E1151FRSL.pdf
Availability of RN50E1151FRSL
QUANTITY
RN50E1151FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E1151FRSL
Internal Part NumberEIS-RN50E1151FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E1151FRSL
Related LinksRN50E1, RN50E1151FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E1151FRSL Details Description
Related parts for RN50E1151FRSL
IC MUX/DEMUX 8X1 16DIP datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 400MA 540 MOHM datasheet.pdf
IC SMOKE DETECT PHOTOELEC 16SOIC datasheet.pdf
INDICATOR 110V 8MM RECESSED RED datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
NUT DRIVER SET HEX SOCKET 3PC datasheet.pdf
670EP TIP CUTTER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS PNL MNT PIN datasheet.pdf