Vishay/Dale RN50E1581BBSL
RN50E1581BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50E1581BBSL
Brief Description
RES 1.58K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E1581BBSL.pdf
Availability of RN50E1581BBSL
QUANTITY
RN50E1581BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E1581BBSL
Internal Part NumberEIS-RN50E1581BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E1581BBSL
Related LinksRN50E1, RN50E1581BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E1581BBSL Details Description
Related parts for RN50E1581BBSL
IC FPSLIC 5K GATE 25MHZ 208QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 101K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 4POS 1MM SMD datasheet.pdf