Vishay/Dale RN50E1583BB14
RN50E1583BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50E1583BB14
Brief Description
RES 158K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E1583BB14.pdf
Availability of RN50E1583BB14
QUANTITY
RN50E1583BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E1583BB14
Internal Part NumberEIS-RN50E1583BB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E1583BB14
Related LinksRN50E1, RN50E1583BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E1583BB14 Details Description
Related parts for RN50E1583BB14
CONN PLUG VERT 160 POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 29POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 62PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
LPP 5.00/90/11 BK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 94.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC OCXO 40.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.016UF RADIAL datasheet.pdf