Vishay/Dale RN50E1781FRSL
RN50E1781FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50E1781FRSL
Brief Description
RES 1.78K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E1781FRSL.pdf
Availability of RN50E1781FRSL
QUANTITY
RN50E1781FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E1781FRSL
Internal Part NumberEIS-RN50E1781FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E1781FRSL
Related LinksRN50E1, RN50E1781FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E1781FRSL Details Description
Related parts for RN50E1781FRSL
POST BINDING BANANA INSULATED BL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 225KHZ RRO TSOT23-5 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
CABLE TIE, BLACK, 6", 100/PACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" 58A MUHFM datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION DPST 0.6A datasheet.pdf
RES 702.5 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
MOD TXRX 15XXNM 45CH DWDM SFP datasheet.pdf
500 TB PLU PLU SOLID datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
FUSE GLASS 250VAC datasheet.pdf