Vishay/Dale RN50E2001BRSL
RN50E2001BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50E2001BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E2001BRSL.pdf
Availability of RN50E2001BRSL
QUANTITY
RN50E2001BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E2001BRSL
Internal Part NumberEIS-RN50E2001BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E2001BRSL
Related LinksRN50E2, RN50E2001BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E2001BRSL Details Description
Related parts for RN50E2001BRSL
THUMBWHEEL BCD 10POS BLACK SEALD datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OCTAL BUS TXRX 20-SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 70 I/O 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONN DR MALE 8POS NATURAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf