Vishay/Dale RNC55H3360BSB14
RNC55H3360BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3360BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 336 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3360BSB14.pdf
Availability of RNC55H3360BSB14
QUANTITY
RNC55H3360BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3360BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3360BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)336
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3360BSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3360BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3360BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3360BSB14
DEMO BOARD FOR PCM1600 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE LF datasheet.pdf
CONN R/A PLUG DC VITA41 datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET HEX 7PC datasheet.pdf
CONTROL LOGIC DB25 TO DB9 CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
TNC STRT CBL JACK CRIMP datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V 3.3V 15A 15A datasheet.pdf
CONN FRAME AND INSERT 29+GND datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
150UF 50V 9.525X23.8 85C AXI datasheet.pdf