Vishay/BCcomponents SFR16S0001132FA500
SFR16S0001132FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001132FA500
Brief Description
RES 11.3K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001132FA500.pdf
Availability of SFR16S0001132FA500
QUANTITY
SFR16S0001132FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001132FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001132FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)11.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001132FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001132FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001132FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001132FA500
DIODE MODULE 2KV 240A MAGN-A-PAK datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 300MA 1.4 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED WHITE 0805 SMD datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 8POS FOR PIN datasheet.pdf