Vishay/Dale RN50E2001BRSL
RN50E2001BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50E2001BRSL
Brief Description
RES 2K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E2001BRSL.pdf
Availability of RN50E2001BRSL
QUANTITY
RN50E2001BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E2001BRSL
Internal Part NumberEIS-RN50E2001BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E2001BRSL
Related LinksRN50E2, RN50E2001BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E2001BRSL Details Description
Related parts for RN50E2001BRSL
MOSFET N-CH 60V 60A D2PAK datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SW PB PROTRUDING LENS RND GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
FOLD DOWN SHELF datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN HDR datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.022UF 100V X7R 0612 datasheet.pdf