Vishay/Dale RN50E2002FRE6
RN50E2002FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50E2002FRE6
Brief Description
RES 20K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E2002FRE6.pdf
Availability of RN50E2002FRE6
QUANTITY
RN50E2002FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E2002FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50E2002FRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E2002FRE6
Related LinksRN50E2, RN50E2002FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E2002FRE6 Details Description
Related parts for RN50E2002FRE6
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
INDICATOR NEON RED PANEL MNT datasheet.pdf
RES 374 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3.7A 29 MOHM SMD datasheet.pdf