Vishay/Dale RN50E2152FRE6
RN50E2152FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50E2152FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21.5K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E2152FRE6.pdf
Availability of RN50E2152FRE6
QUANTITY
RN50E2152FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E2152FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50E2152FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E2152FRE6
Related LinksRN50E2, RN50E2152FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E2152FRE6 Details Description
Related parts for RN50E2152FRE6
FERRITE CHIP SIGNAL 31 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 21.7VC DO15 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MINI ATTACHMENT SET BLOW VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 3.24M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HAN 24B-ASG2-QB-21 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf