Texas Instruments TLV1117-15IDCY
TLV1117-15IDCY picture photo
Mfg. Part Number
TLV1117-15IDCY
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.8A SOT223
Datasheet Download
TLV1117-15IDCY.pdf
Availability of TLV1117-15IDCY
QUANTITY
TLV1117-15IDCY Order Process
Ship out your order
Specifications of TLV1117-15IDCY
Internal Part NumberEIS-TLV1117-15IDCY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)1.2V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.9 V ~ 15 V
Current - Limit (Min)800mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLV1117-15IDCY
Related LinksTLV1117, TLV1117-15IDCY Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLV1117-15IDCY Details Description
Related parts for TLV1117-15IDCY
IC REG LDO 2.7V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK FUSE datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 25VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN 4P M/M-ATTCH 90D PG7 SCREW datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 10K 10MSOP datasheet.pdf
RJI CABLE 8XAWG26/7PUR PCRA2XDA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf