Triad Magnetics WSU150-0560
WSU150-0560 picture photo
Mfg. Part Number
WSU150-0560
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 8W
Datasheet Download
WSU150-0560.pdf
Availability of WSU150-0560
QUANTITY
WSU150-0560 Order Process
Ship out your order
Specifications of WSU150-0560
Internal Part NumberEIS-WSU150-0560
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTriad WSU Power Supply
Featured ProductWSU Series Power Supplies
3D ModelWSU150-0560
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesWSU
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output15V
Current - Output (Max)560mA
Power (Watts)8W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Size / Dimension2.36" L x 1.54" W x 1.22" H (60.0mm x 39.0mm x 31.0mm)
ApprovalscULus
Power (Watts) - Max8W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSU150-0560
Related LinksWSU15, WSU150-0560 Datasheet, Triad Magnetics Distributor
WSU150-0560 Details Description
Related parts for WSU150-0560
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
FACEPLATE EXC SER 1 GANG IVORY datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 300V 20A PNL MNT datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 10A datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 33MM datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 0.748" DIA NAT datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.025 NAT 100' datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 1/2" datasheet.pdf
IC REG LDO 3.5V 50MA SNT6A datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf