Vishay/Dale RN50E2491BB14
RN50E2491BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50E2491BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.49K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E2491BB14.pdf
Availability of RN50E2491BB14
QUANTITY
RN50E2491BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E2491BB14
Internal Part NumberEIS-RN50E2491BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E2491BB14
Related LinksRN50E2, RN50E2491BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E2491BB14 Details Description
Related parts for RN50E2491BB14
CONN DB9 CRIMP MALE YLW CHROME datasheet.pdf
IC DAC AUDIO 16-24BIT 28SSOP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN COMBO HOUSING 6WAY NATURAL datasheet.pdf
RES 22K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 11MM datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
TERM FORK INS datasheet.pdf
CAP FILM 0.24UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf