Vishay/Dale RN50E2492FR36
RN50E2492FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN50E2492FR36
Brief Description
RES 24.9K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E2492FR36.pdf
Availability of RN50E2492FR36
QUANTITY
RN50E2492FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E2492FR36
Internal Part NumberEIS-RN50E2492FR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E2492FR36
Related LinksRN50E2, RN50E2492FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E2492FR36 Details Description
Related parts for RN50E2492FR36
THERMISTOR LEADED 15K OHM NTC datasheet.pdf
CABLE TIE ST HV 120LB NAT 24.4" datasheet.pdf
CAP CER 39PF 500V 1111 datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 400V 6-SMD T/R datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
ASSY RECT 15A 600V STD REC datasheet.pdf