Vishay/Dale RN50E3612CBSL
RN50E3612CBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50E3612CBSL
Brief Description
RES 36.1K OHM 1/20W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN50E3612CBSL.pdf
Availability of RN50E3612CBSL
QUANTITY
RN50E3612CBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E3612CBSL
Internal Part NumberEIS-RN50E3612CBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36.1k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E3612CBSL
Related LinksRN50E3, RN50E3612CBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E3612CBSL Details Description
Related parts for RN50E3612CBSL
TERM SOLDER TURRET .125" .103"L datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 155-164MHZ SF datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
JUMPER SKT LT GREY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf