Nichicon UPA1E102MPD1TD
UPA1E102MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPA1E102MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPA1E102MPD1TD.pdf
Availability of UPA1E102MPD1TD
QUANTITY
UPA1E102MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPA1E102MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPA1E102MPD1TD
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.68A
Impedance33 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPA1E102MPD1TD
Related LinksUPA1E10, UPA1E102MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPA1E102MPD1TD Details Description
Related parts for UPA1E102MPD1TD
PTC RESETTABLE 55MA 230V RAD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 175V 200MA SOT23 datasheet.pdf
RES 2.0 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 62POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS 0.4MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 57POS SNGL PCB datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 10% 630VDC RDL datasheet.pdf