Vishay/Dale RN50E3652FRE6
RN50E3652FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50E3652FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 36.5K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E3652FRE6.pdf
Availability of RN50E3652FRE6
QUANTITY
RN50E3652FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E3652FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50E3652FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E3652FRE6
Related LinksRN50E3, RN50E3652FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E3652FRE6 Details Description
Related parts for RN50E3652FRE6
FUSE GLASS 12A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC TXRX ETHERNET PHY DUAL 80TQFP datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 24 OHM 5% AXL datasheet.pdf
EVALUATION KIT FOR ISL54401 datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC DELAY LINE 8TAP PROG TSOT23-6 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 10V X5R 0201 datasheet.pdf