Vishay/Dale RN50E4991FRE6
RN50E4991FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN50E4991FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E4991FRE6.pdf
Availability of RN50E4991FRE6
QUANTITY
RN50E4991FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E4991FRE6
Internal Part NumberEIS-RN50E4991FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E4991FRE6
Related LinksRN50E4, RN50E4991FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E4991FRE6 Details Description
Related parts for RN50E4991FRE6
RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 15A 5 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 459 OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 680MA 1.24 OHM datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 229 TYPE A 37POS datasheet.pdf
SGE-225-2-1980 00700C SFTY EDGE datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 300POS SMD datasheet.pdf
LED MCPCB LZ1-2 GREEN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 12A 8-SOP datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf