Vishay/Dale RN50E5000BB14
RN50E5000BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN50E5000BB14
Brief Description
RES 500 OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E5000BB14.pdf
Availability of RN50E5000BB14
QUANTITY
RN50E5000BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E5000BB14
Internal Part NumberEIS-RN50E5000BB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E5000BB14
Related LinksRN50E5, RN50E5000BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E5000BB14 Details Description
Related parts for RN50E5000BB14
IC REG BCK BST ADJ 0.6A DL 10DFN datasheet.pdf
Connector Header 24 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 40A DIN RAIL datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 0.50MM 25POS datasheet.pdf
RES 16.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SHEET PLYMR RES 12.7MM SQ 250/PK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CRYSTAL 4.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf