Vishay/Dale RN50E5111BRSL
RN50E5111BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50E5111BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E5111BRSL.pdf
Availability of RN50E5111BRSL
QUANTITY
RN50E5111BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E5111BRSL
Internal Part NumberEIS-RN50E5111BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E5111BRSL
Related LinksRN50E5, RN50E5111BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E5111BRSL Details Description
Related parts for RN50E5111BRSL
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
FIXED IND 72NH 400MA 490 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 2.3258K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
COMMUNICATIONS MODULE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf