Vishay/Dale RN50E6811BRSL
RN50E6811BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50E6811BRSL
Brief Description
RES 6.81K OHM 1/20W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E6811BRSL.pdf
Availability of RN50E6811BRSL
QUANTITY
RN50E6811BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E6811BRSL
Internal Part NumberEIS-RN50E6811BRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E6811BRSL
Related LinksRN50E6, RN50E6811BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E6811BRSL Details Description
Related parts for RN50E6811BRSL
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX 15MA 16SOIC datasheet.pdf
IC MPU I.MX31 400MHZ 473MAPBGA datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RECEPT LGH 1POS BULKHD datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CLASS 2 BLTOOTH 2.1+EDR MODULE datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf