Vishay/Dale RN50E8251FBSL
RN50E8251FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50E8251FBSL
Brief Description
RES 8.25K OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E8251FBSL.pdf
Availability of RN50E8251FBSL
QUANTITY
RN50E8251FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E8251FBSL
Internal Part NumberEIS-RN50E8251FBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E8251FBSL
Related LinksRN50E8, RN50E8251FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E8251FBSL Details Description
Related parts for RN50E8251FBSL
CONN HEADER RT/A 50POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONNECTOR HEADER 64POS R/A datasheet.pdf
CONN PIN HOUSING 4POS MX19 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8DIP datasheet.pdf
4.0 W/W REC HSG W/FLANGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
3G3DV USB IP55 / IP66 CABLE 35 datasheet.pdf
IC MCU 16B 8K W/RF CORE 48VQFN datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 20NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf