Vishay/Dale RN50E9090FBSL
RN50E9090FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50E9090FBSL
Brief Description
RES 909 OHM 1/20W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN50E9090FBSL.pdf
Availability of RN50E9090FBSL
QUANTITY
RN50E9090FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E9090FBSL
Internal Part NumberEIS-RN50E9090FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)909
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E9090FBSL
Related LinksRN50E9, RN50E9090FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E9090FBSL Details Description
Related parts for RN50E9090FBSL
CONN HEADER 6POS 1.25MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC SMB datasheet.pdf
CONN HEADER DUAL 2MM 16POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 7.5NS 48TQFP datasheet.pdf
RES SMD 11.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 19 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB mini B 5 Position Panel Mount, Bulkhead datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 12-14S datasheet.pdf
FA HD-I 5SMPR050F080O BENCH datasheet.pdf
2MM FB VERT RECPT ASY datasheet.pdf