API Delevan 1210R-122G
1210R-122G picture photo
Mfg. Part Number
1210R-122G
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 497MA 750 MOHM
Datasheet Download
1210R-122G.pdf
Availability of 1210R-122G
QUANTITY
1210R-122G Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210R-122G
Internal Part NumberEIS-1210R-122G
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance1.2µH
Tolerance±2%
Current Rating497mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)750 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.128" L x 0.095" W (3.26mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210R-122G
Related Links1210R, 1210R-122G Datasheet, API Delevan Distributor
1210R-122G Details Description
Related parts for 1210R-122G
CABLE 4COND 12AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 60A AUTO LINK datasheet.pdf
GK NICU CF PROF V0 datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 2GBIT 2.5NS 60FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 6A datasheet.pdf