Vishay/Dale RN50E9091CRSL
RN50E9091CRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50E9091CRSL
Brief Description
RES 9.09K OHM 1/20W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN50E9091CRSL.pdf
Availability of RN50E9091CRSL
QUANTITY
RN50E9091CRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E9091CRSL
Internal Part NumberEIS-RN50E9091CRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E9091CRSL
Related LinksRN50E9, RN50E9091CRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E9091CRSL Details Description
Related parts for RN50E9091CRSL
FIXED IND 82UH 5.6A 55 MOHM TH datasheet.pdf
IC SENSOR TEMP/CONTROLLER 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SSR IP00 10A/240VAC DC INPUT datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS CABLE PIN datasheet.pdf