Vishay/Dale RN55C1000FRSL
RN55C1000FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1000FRSL
Brief Description
RES 100 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1000FRSL.pdf
Availability of RN55C1000FRSL
QUANTITY
RN55C1000FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1000FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1000FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1000FRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1000FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1000FRSL Details Description
Related parts for RN55C1000FRSL
CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.00V SC70-4 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X9X2 10NS 64QFP datasheet.pdf
HEATSINK 29X29X12.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CABLE GLAND VG M25-EXE BK datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf