Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ6.5CHE3/61
SMAJ6.5CHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ6.5CHE3/61
Brief Description
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC SMA
Datasheet Download
SMAJ6.5CHE3/61.pdf
Availability of SMAJ6.5CHE3/61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMAJ6.5CHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ6.5CHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ6.5CHE3/61
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
Voltage - Breakdown (Min)7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)32.5A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ6.5CHE3/61
Related LinksSMAJ6.5, SMAJ6.5CHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ6.5CHE3/61 Details Description
Related parts for SMAJ6.5CHE3/61
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 4W datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 150MW 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 55A DPAK datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONTACT SKT 10AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 36-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC PA MODULE 2300-2400MHZ datasheet.pdf
55A PRIMARY/DUAL 8/ L datasheet.pdf