Vishay/Dale RN55C1001FB14
RN55C1001FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1001FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1001FB14.pdf
Availability of RN55C1001FB14
QUANTITY
RN55C1001FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1001FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1001FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1001FB14
Related LinksRN55C1, RN55C1001FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1001FB14 Details Description
Related parts for RN55C1001FB14
RECEPTACLE W/SOCKET INSERT-12CON datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
IC SINGLE INVERTER GATE SOT-5 datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 510 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 500K OHM 10% 100W datasheet.pdf
CONN HEAD 34POS 2MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf