Vishay/Dale RN55C1004FRE6
RN55C1004FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1004FRE6
Brief Description
RES 1M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1004FRE6.pdf
Availability of RN55C1004FRE6
QUANTITY
RN55C1004FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1004FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1004FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1004FRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1004FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1004FRE6 Details Description
Related parts for RN55C1004FRE6
IC DDR SDRAM 128M 7.5NS 66TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT VERT 36POS W/GUIDES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK BWR VERT 18CKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 72POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
CAP 100F -10%, +30% 2.7V T/H datasheet.pdf