Vishay/Dale RN55C1013DB14
RN55C1013DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1013DB14
Brief Description
RES 101K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1013DB14.pdf
Availability of RN55C1013DB14
QUANTITY
RN55C1013DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1013DB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1013DB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)101k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1013DB14
Related LinksRN55C1, RN55C1013DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1013DB14 Details Description
Related parts for RN55C1013DB14
IC AMP AUDIO PWR .7W MONO 8MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
IC CLK MULT/ZD BUFFER 32-LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
3G3_X INPUT AC REACTOR datasheet.pdf
CABLE 5COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf