Vishay/Dale RN55C1021DRSL
RN55C1021DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1021DRSL
Brief Description
RES 1.02K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1021DRSL.pdf
Availability of RN55C1021DRSL
QUANTITY
RN55C1021DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1021DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1021DRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1021DRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1021DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1021DRSL Details Description
Related parts for RN55C1021DRSL
CONN RING TONG TERM #1/2 3/0AWG datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS STR SHORT T datasheet.pdf
IC PMU FOR ADV APPL PROC 40-LLP datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 6.3KV SL RADIAL datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf