Vishay/Dale RN55C1022BRE6
RN55C1022BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1022BRE6
Brief Description
RES 10.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1022BRE6.pdf
Availability of RN55C1022BRE6
QUANTITY
RN55C1022BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1022BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1022BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1022BRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1022BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1022BRE6 Details Description
Related parts for RN55C1022BRE6
RES SMD 210 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
IC ADDRESSABLE LATCH 16-DIP datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 1/8W 2% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GPP 1A 400V 4DIP datasheet.pdf
IC SBC LINE 3.3V 32HTSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
IC BUFFER 220MHZ 9CH 3.3V 16SOIC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT SKT datasheet.pdf