Vishay/Dale RN55C1023DB14
RN55C1023DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1023DB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 102K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1023DB14.pdf
Availability of RN55C1023DB14
QUANTITY
RN55C1023DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1023DB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1023DB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1023DB14
Related LinksRN55C1, RN55C1023DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1023DB14 Details Description
Related parts for RN55C1023DB14
IC CPLD 980MC 6.2NS 144TQFP datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE TELPOWER 100A 170VDC datasheet.pdf
RES SMD 2.37KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 5POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
LED PANEL MOUNT INDICATOR RED datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf