Vishay/Dale RN55C1051CB14
RN55C1051CB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1051CB14
Brief Description
RES 1.05K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1051CB14.pdf
Availability of RN55C1051CB14
QUANTITY
RN55C1051CB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1051CB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1051CB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1051CB14
Related LinksRN55C1, RN55C1051CB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1051CB14 Details Description
Related parts for RN55C1051CB14
IC AMP AUDIO PWR 2W STER 14SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT PNL MT 2POS SIZE 4 datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 200MW SOD923 datasheet.pdf
LIGHT PIPE 5MM 1150MM LENGTH datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC AMP AUD 2.2W BOOST D 16WLP datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf