ITT Cannon, LLC CA3100E18-10PBF80A176
CA3100E18-10PBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E18-10PBF80A176
Brief Description
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E18-10PBF80A176.pdf
Availability of CA3100E18-10PBF80A176
QUANTITY
CA3100E18-10PBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E18-10PBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3100E18-10PBF80A176
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-10
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E18-10PBF80A176
Related LinksCA3100E18-, CA3100E18-10PBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E18-10PBF80A176 Details Description
Related parts for CA3100E18-10PBF80A176
CAP TANT 15UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR UPC8163 900MHZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 33 OHM 6SIP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 240K OHM 1506 datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 61.2 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF1B ACCESSORY datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf