Diodes Incorporated SMAJ13CA-13-F
SMAJ13CA-13-F picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ13CA-13-F
Brief Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMA
Datasheet Download
SMAJ13CA-13-F.pdf
Availability of SMAJ13CA-13-F
QUANTITY
SMAJ13CA-13-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ13CA-13-F
Internal Part NumberEIS-SMAJ13CA-13-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.6A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ13CA-13-F
Related LinksSMAJ13, SMAJ13CA-13-F Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SMAJ13CA-13-F Details Description
Related parts for SMAJ13CA-13-F
XFRMR LAMINATED 16VA THRU HOLE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 32POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 5% 5W MET OXIDE AXL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 4.7V 0.3A SOT89-5 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 4.45A 21 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf