Vishay/Dale RN55C1051FRSL
RN55C1051FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1051FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.05K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1051FRSL.pdf
Availability of RN55C1051FRSL
QUANTITY
RN55C1051FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1051FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1051FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1051FRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1051FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1051FRSL Details Description
Related parts for RN55C1051FRSL
MOSFET N-CH 30V 11A 8-SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.2W TH datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 74POS .125" datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf
SPEAKER SMD datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf