Vishay/Dale RN55C1052CR36
RN55C1052CR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1052CR36
Brief Description
RES 10.5K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1052CR36.pdf
Availability of RN55C1052CR36
QUANTITY
RN55C1052CR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1052CR36
Internal Part NumberEIS-RN55C1052CR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1052CR36
Related LinksRN55C1, RN55C1052CR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1052CR36 Details Description
Related parts for RN55C1052CR36
FUSE 2.5A 250V 5X20MM TELECOM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 10.16MM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 4A FIN datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 28MM datasheet.pdf
PAC-UNIV-HE20 CBL ASSY datasheet.pdf
IC FLASH 8GBIT 63VFBGA datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf