Vishay/Dale RN55C1090BRE6
RN55C1090BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1090BRE6
Brief Description
RES 109 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1090BRE6.pdf
Availability of RN55C1090BRE6
QUANTITY
RN55C1090BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1090BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1090BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)109
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1090BRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1090BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1090BRE6 Details Description
Related parts for RN55C1090BRE6
LED RED CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
4793 APPLIANCE INLET 20A 70DEG datasheet.pdf
CAP TACTILE RECT GRN/GRN LENS datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 12PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
FUSE PAL 294 ATK CLS HLE 32V 40A datasheet.pdf
UM10-1854 SAFETY MAT 10M CABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf