Vishay/Dale RN55C1093BBSL
RN55C1093BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1093BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 109K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1093BBSL.pdf
Availability of RN55C1093BBSL
QUANTITY
RN55C1093BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1093BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1093BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)109k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1093BBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1093BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1093BBSL Details Description
Related parts for RN55C1093BBSL
IC SRAM 4MBIT 15NS 36SOJ datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.53A 39 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 120 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 750 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.26 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 3/4-48" datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf