Vishay/Dale RN55C1093BBSL
RN55C1093BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1093BBSL
Brief Description
RES 109K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1093BBSL.pdf
Availability of RN55C1093BBSL
QUANTITY
RN55C1093BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1093BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1093BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)109k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1093BBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1093BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1093BBSL Details Description
Related parts for RN55C1093BBSL
RES SMD 127 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 1500 OHM 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 4A TO-225 datasheet.pdf
FUSE 40A 690V 00/80 GR datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOUT W/REF TSOT23-8 datasheet.pdf
SENSOR PHOTO RT ANGLE DIFF PNP datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 5-15V 3.33A datasheet.pdf
FUSE CERM 6.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SENSOR PROX 6.7MM PNP 12-24VDC datasheet.pdf
RES 22K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf