Vishay/Dale RN55C1152FB14
RN55C1152FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1152FB14
Brief Description
RES 11.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1152FB14.pdf
Availability of RN55C1152FB14
QUANTITY
RN55C1152FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1152FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1152FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1152FB14
Related LinksRN55C1, RN55C1152FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1152FB14 Details Description
Related parts for RN55C1152FB14
RES SMD 15M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 15A SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf
10.8MM GUIDE MODULE ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 4NH 350MA 400 MOHM SMD datasheet.pdf