Vishay/Dale RN55C1181BBSL
RN55C1181BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1181BBSL
Brief Description
RES 1.18K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1181BBSL.pdf
Availability of RN55C1181BBSL
QUANTITY
RN55C1181BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1181BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1181BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1181BBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1181BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1181BBSL Details Description
Related parts for RN55C1181BBSL
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS RGHT ANG W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 18POS datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
IC POWER SWITCH DUAL USB 8SOP datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 125MA 5 OHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
508 TB PLU PLU LOW-TYPE datasheet.pdf
ATTENUATOR 3 DB DC 4GHZ datasheet.pdf